Mika Vesalahti "Triton - Harmoonia uuring"

Kunstniku vestlus /Artist Talk 
18.12 kell 18.00

Intervjuud Mika Vesalahtiga saab lugeda SIIT (ingl. k.)

Mind huvitab ainult inimlike põhiemotsioonide väljendamine: tragöödia, ekstaas, hukatus ja nii edasi.“ – Mark Rothko

Olen pühendunud oma maalikunstnikukarjääri jooksul maali ja reaalsuse vahelise suhte uurimisele. See hõlmab küsimusi maali poliitilise olemuse ja võime kohta sõnumit edastada. Seega on minu eesmärk teha maaliseeriaga kokkuvõte meie ajastu pingetest, mille keskel inimene on sageli häiritud ja segaduses.

Minu maaliseeria lähtepunkt on suhe maali ja muusika vahel. Muusikas on tritooni intervalli kasutatud pingete kokkupõrke, vägivalla ja kannatuste väljendamiseks. Wassily Kandinsky püüdis leida oma loomingus seost muusika ja värviharmooniate vahel. Värvid resoneerivad vaimsuse maastikul. Helilooja Arnold Schoenberg kirjutas oma teose „Harmonielehre“. Tänapäeva maailmas on aga kunsti püüdlemine vaimsuse ja harmoonia poole kahtluse alla sattunud. Meie maailma iseloomustavad teravad vastuolud: vägivaldne võimuvõitlus, looduse hävitamine ja kliimamuutus.

Küsimus on: kas kunstis (maailmas) on võimalik harmooniat saavutada? Kas maalikunst suudab tulla toime maailma vägivaldsusega, koondada vastandlikke jõude, vabastada allasurutuid ja muuta kogu protsessi terviklikuks? Mind huvitab see vabaduse element maalikunstis. Võib-olla seisneb maalikunsti ajatu iseloom selle võimes väljenduda vihjete kaudu ja mitmekihiliselt, vältides millegi otsest kujutamist, sarnaselt muusikale. Meie aja pinged, lootused ja ohud avalduvad värvirohkuse ja õhukeste kihtide vaheldumises, tühjuse ja täiuse teeristil.

Eksponeeritud teosed moodustavad terviku, kus väiksemad maalid toimivad tähestikena suurematele maalidele iseloomuliku grammatika tõlgendamisel.

/Mika Vesalahti/


Mika Vesalahti (s. 1967) on maalikunstnik, kes elab ja töötab Helsingis ja Viljandis. Ta on lõpetanud Helsingi Kunstiülikooli kunstiakadeemia (1992.a). Talle on tähtis rahvusvahelisus, nii näituste kui ka elukohtade tähenduses. Ta on esinenud alates 1995. aastast isiknäitustega Soomes, Eestis ja Saksamaal ning grupinäitustel Prantsusmaal, Portugalis, Itaalias, Saksamaal, Rootsis, Venemaal, Araabia Ühendemiraatides. Ta on Soome Kunstnike Liidu liige.

Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Viljandi Linnavalitsus.

Näitus jääb avatuks 4. jaanuarini 2025.

Eelmine
Rüki kunstiamps #4
Järgmine
Gudrun Heamägi "Traumaturgiline"