SALTO "Maketid"


Salto
Maketid
27.11.-30.12.2020

Näitusel saab näha ülevaadet Salto Arhitektide loomingust läbi makettide. Kaaskuraator on Eik Hermann. 

Makett on esitlusvahend, millega on kerge suhestuda nii professionaalidel kui huvilistel, nii täiskasvanutel kui lastel. Elame kahjuks ajastul, mil hooneid luuakse aina enam puht-digitaalselt ning kogetakse ja “külastatakse” pildi kujul. Nii jääb märkamata, et arhitektuur on ise keskkond ja kontekst: ta pole üksnes “pilt” meie ees, vaid on ennekõike meie ümber. Kõige parema kogemuse sellest annab muidugi hoones endas ringikäimine ja selle kasutamine. Kuid ka maketi abil saab sellest kogemusest aimu: see aitab meid oma kujutluses siseneda hoonesse kui keskkonda. Nii toovad maketid Salto töödest esile keskkondliku arhitektuuri just tema keskkondlikkuses. 

Salto Arhitektid on Tallinnas tegutsev 2004. aastal asutatud arhitektuuribüroo, mille asutajapartneriteks on Maarja Kask ja Ralf Lõoke. Salto looming on kantud huvist leida ühendusi arhitektuuri, maastikukujunduse ja kunsti vahel. Oma töödes keskendub Salto peamiselt avaliku ruumi ja hoonete suhete mõtestamisele. Kontekstitundlik lähenemine arhitektuurile nõuab tundlikkust asukoha, selle elanike, kommete, poliitika, majanduse ja ka looduskeskkonna suhtes. Teisisõnu, Salto loomingu lähtekohaks on kohaspetsiifilisus. Lõviosa Salto projektidest moodustavad avalikud hooned, mille puhul on võtmetähtsusega kriitiline ja valdkondadeülene lähenemine. 

Salto tuntuimate valminud ehitiste hulgas on näiteks Viljandi Riigigümnaasium, Balti Filmi- ja Meediakool, Eesti Maanteemuuseum, No99 Põhuteater, Sõmeru Keskushoone, Eesti Maaülikooli Spordihoone, Gaasitoru Veneetsia Arhitektuuribiennaalil, Installatsioon Fast Track Venemaal, Fotografiska jne. Viljandis on valminud ehitiste hulgas veel Tartu tn 7b kortermaja ning Tartu tn 7d ärihoone.  

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.

Press

15.12.2020
Arhitektuursed mikrovormid Rüki galeriis. Aivar Lukk. Sakala
18.12.2020

Kus ma olen ja kuhu minema pean? Kerly Ritval. Sirp
20.12.2020
Kõige cool'imate arhitektide maketid. Triin Ojari. Eesti Ekspress


Eelmine
Tõnis Saadoja näitus "Paberist linn"
Järgmine
Kadri Toomi näitus "Pakendatud linnad"