Jüri Kask "Kosk"

Jüri Kask
Kosk
03.09.-09.10.2021
Näituse avamine 02.09. kell 17!

Näitusel eksponeeritakse kunstniku suuremõõtmelisi maale, mis on valminud viimase kahe aasta jooksul Viljandi näituse jaoks.

„Ma ei väljenda midagi, ma ei kirjelda midagi – loon raamid, vormi – tühja anuma, kuhu sisu ise sisse voolab – kuhu vaataja ise oma maailma saab istutada. Mina loon keha, vormi – vaataja paneb sellesse elu. Olen kõrvalseisja – minu maalid on vabad,“ kirjeldab Jüri Kask oma loomingu protsessi.  

„Kujutan ühte ja sama asja 1001 erineva nurga alt, nii nagu iga päev on ikka päev, kuid kordumatu oma valguse, soojuse, lõhna ja värvi poolest... Maalin üksikuid mõõdetavaid detaile – lükin ja liidan need kokku keeks, mustriks, ornamendiks – kus lõplik muutub lõpmatuks, arusaadav arusaamatuks, tabatav tabamatuks, teadlik teadmatuseks, mõõdetav mõõtmatuks, mõistetav mõistetamatuks, kirjeldav kirjeldamatuks, seletatav seletamatuks, mõistlik jaburaks, normaalne absurdiks, kord kaoseks... ja vastupidi.“ 


Jüri Kask (1949) on õppinud Tartu Kunstikoolis kunstilist kujundamist ja Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis maalikunsti. Alates 1976. aastast on tegutsenud vabakutselise kunstnikuna. Aastatel 2001-2019 töötas Tartu Ülikooli maaliosakonna joonistamise, maalimise ja kompositsiooni õppejõuna. Kask on Eesti maalikunstis üks järjekindlamaid geomeetrilise abstraktsiooni järgijaid, on viljelenud maali, monumentaalmaali, graafikat ja skulptuuri. Lisaks enam kui 40 isikunäitusele on ta osalenud paljudel ühis- ja kuraatorinäitustel Eestis ja välisriikides ning kureerinud tudenginäitusi.
Kaske on tunnustatud muuhulgas Kristjan Raua preemia ja Eesti Vabariigi kultuuripreemiaga (1992); Ado Vabbe nimelise stipendiumi (2009) ning Konrad Mäe preemiaga (2018). Tema teoseid on mitmetes Eesti ja välismaa kunstikogudes.


Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.


Press
21.09.2021
Jüri Kase loomingu hõrgud järelmaitsed. Tiiu Männiste. Sakala
25.09.2021
Kunstiamps. Maria Helen Känd. ERR

Eelmine
Marge Monko "Mida mannekeenid tahavad?"
Järgmine
Mihkel Kleis "Tähenduseväline vaade"