Koort-Raus "liiv-liivi"

Koort-Raus
"liiv-liivi"
22.06.-30.07.2023
Näituse avamine 22.06. kell 15!

Neljapäeval, 22. juunil kell 15.00 avatakse Viljandis Rüki galeriis Andres Koorti ja Urmo Rausi näitus „liiv - liivi“. Näitus on kahe eriilmelise, kuid sama põlvkonna kunstniku ühisnäitus teemal, millega on neil väga isiklik suhe. Näituse avamisel teeb liivi teemal ettekande keeleteadlane Karl Pajusalu ning esitletakse ka tema uut raamatut “Salatsi liivi keele teejuht”.

Liivi seose ja ühisosa avastasid Andres Koort ja Urmo Raus, kes õppisid küll eelmise sajandi üheksakümnendate alguses samal ajal ERKI-s, alles hiljuti, ning sellest sündis idee teha liiviteemaline mõtisklus – maalinäitus. Kunstnikud meenutavad oma liivi kogemust ja avavad seda omas isiklikus võtmes. 

„Kummaline on mõelda, et üks rahvas kadus otse minu silme all ja minus elab edasi väike osa sellest kadunud maailmast. Kavandatav näitus on kummardus sellele iidsele rahvale ning mõte sellest, et liivi veri elab minus ja minu lastes edasi, on natuke lohutust pakkuv,“ kirjutab näituse tekstis Andres Koort.

Urmo Raus: „Mõne aasta eest ostsin ühe 1669. aastal Utrechtis väljaantud prantsusekeelse raamatu “Liivimaa ajalugu”. Raamat lõpus oli autori lõppsõna, mis oli kirjutatud Haagis ühel augusti õhtul rohkem kui kolmsada aastat tagasi. Istusin samuti parasjagu Haagis oma kirjutuslaua taga ja oli augusti sume õhtu. Meenusid kõik Liivimaa liivarannad ja mustikapuhmastega männiokka vaibad, mingi üldistav liivi arhetüüp, mis minu mälu sügavamates kihtides on. Juba siis tekkis mul mõte maalides seda arhetüüpi edasi anda. See mõte küpses mingi aja ja otsis õiget väljundit – vormi, mis nüüd koos Andres Koortiga ühisnäituse kujul teoks saab.“ 

Andres Koort (s. 1969) on eesti maalikunstnik, stsenograaf, kujundaja ja kuraator. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia lavakujunduse eriala (1987–1993) ja täiendanud end Hollandis Groningenis Academia Minervas maali erialal. Koort on osalenud näitustel alates aastast 1991 ja tegutseb Eesti Maalikunstnike Liidu juhatuse liikmena 2002. aastast. Kunstniku teoseid leidub Tartu Kunstimuuseumi ja Leedu Kunstimuuseumi kogudes. 

Urmo Raus (s. 1969) on eesti maalikunstnik. Ta õppis aastatel 1989–1991 Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis maali erialal ja astus 1991. aastal kunstikõrgkooli École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, mille lõpetas 1996. aastal cum laude. Raus on osalenud näitustel aastast 1992 nii Eestis kui paljudes teistes riikides. Ta on pälvinud oma loomingu eest mitmeid preemiaid – Eesti Kultuurkapitali Kujutava ja Rakenduskunsti Sihtkapitali aastapreemia (2003), Kristjan Raua preemia (2002), Konrad Mäe preemia (1998). Rausi teoseid on paljudes era- ja avalikes kunstikogudes kodu- ja välismaal. 

Näitus kuulub liivi pärandi aasta 2023 programmi.
Näitust toetavad Eesti Kultuurkapital ja Viljandi Linnavalitsus.
 
Press

25.07.2023
Kadunud rahvuse viimsed kaunid võnked. Ülle Kruus. Postimees

Eelmine
Cloe Jancis "Soovide kaev"
Järgmine
Diana Tamane "Poolarmastus"